Sporo osób zmaga się z problemem związanym z niekontrolowanym zgrzytaniem zębami w nocy. Jest to przede wszystkim uciążliwe dla współmieszkańców, ale warto wiedzieć, że może świadczyć o różnych przypadłościach i szkodzić kondycji jamy ustnej. Dzisiaj na szczęście można sobie z tym przykrym objawem poradzić lub przynajmniej go zminimalizować.
Walka ze zgrzytaniem zębami powinna zacząć się od znalezienia przyczyn. Do najczęstszych należą:
W leczeniu tej przykrej przypadłości czasem muszą współpracować stomatolog-ortodonta, neurolog, fizykoterapeuta i psychoterapeuta.
W przypadku przyczyn związanych ze zgryzem, pacjent powinien nosić odpowiedni aparat ortodontyczny. Jeśli wina leży w skutkach pracy stomatologa lub protetyka, powody zgrzytania zębami można usunąć łatwo i dość szybko, wnosząc poprawki w plombach oraz częściowych protezach.
Po pomoc do fizykoterapeuty warto udać się, mając problem ze stawem skroniowo-żuchwowym, mięśniami głowy lub barków, które bywają u niektórych bardzo napięte. W takim przypadku trzeba popracować nad umiejętnością ich rozluźniania.
Niewiele osób dotkniętych zgrzytaniem zębami, łączy ten problem z nerwicą, stresami i ogólnymi problemami ze snem. W takim przypadku pomóc może odpowiednia psychoterapia lub – jeśli to konieczne – cykl spotkań z psychologiem lub psychiatrą.
Jeśli przyczyną zgrzytania zębami są pasożyty wewnętrzne, ulgę przyniesie po prostu zakończone powodzeniem leczenie przy użyciu zaleconych przez lekarza środków.
Walka ze zgrzytaniem zębami może potrwać jakiś czas, jako że jego przyczyny bywają różne. Sporo zależy też od konkretnej osoby dotkniętej taką parasomnią. Na pewno nie należy takiego objawu bagatelizować, choćby ze względu na negatywny wpływ zgrzytania na stan uzębienia oraz zgryzu.