Usuwanie ósemek, potocznie zwanych zębami mądrości, to jeden z najpoważniejszych zabiegów stomatologicznych. Chcąc uniknąć komplikacji pozabiegowych, należy dobrze przygotować się do usunięcia ósemki oraz wiedzieć, jak zachować się po przeprowadzonej ekstrakcji zębów mądrości.
Usuwanie ósemek jest najczęściej podyktowane tym, że nie ma już na nie miejsca w jamie ustnej. Z tego powodu wypychają one inne zęby, powodują wady zgryzu. Trudno też zachować dobrą higienę jamy ustnej, dlatego bardzo często występują stany zapalne, których leczenie jest bardzo trudne. Dlatego właśnie usuwanie ósemek to jeden z najczęstszych zabiegów dentystycznych.
Usuwanie ósemek to zabieg rutynowy. Ten zabieg jest w stu procentach bezbolesny. Przed zabiegiem należy wykonać zdjęcie panoramiczne rentgenowskie. Dzięki temu zdjęciu możliwe jest zaplanowanie zabiegu w sposób bezpieczny oraz precyzyjny. Usuwanie zębów mądrości trwa około godziny. Pacjent ma podane znieczulenie miejscowe. Rekonwalescencja po tym zabiegu trwa klika dni i nie jest uciążliwa.
Pacjenci, którzy poddani zostali zabiegowi ekstrakcji ósemki, powinni stosować się do zaleceń lekarza w kwestii higieny jamy ustnej oraz innych aspektach. Przede wszystkim przez około 2 godziny po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia oraz picia. Natomiast doba po wykonanym zabiegu powinna być czasem, w którym pacjent nie pali papierosów oraz nie spożywa alkoholu. Zabronione są także gorące napoje i posiłki w tym czasie. Dodatkowo pacjent nie może wykonywać intensywnych ćwiczeń fizycznych. Przez 12 godzin od zabiegu zakazane jest szczotkowanie zębów, a następnie należy bardzo ostrożnie myć okolicę usuwanego zęba. Pacjent powinien unikać dotykania rany po zabiegu oraz uważać podczas jedzenia i picia, aby nie podrażnić tej okolicy. Płukanki do jamy ustnej oparte na alkoholu są zabronione.