
EFP PROTOCOL
(ESTETYKA, FUNKCJA, POSTURA)
Nazwa EFP pochodzi od słów „Esthetic”, ”Function” i „Posture”. Te trzy pojęcia stanowią jedną całość w nowoczesnym, kompleksowym podejściu do leczenia zębów. Protokół EFP odpowiada na potrzeby Pacjentów zmagających się z problemem startego lub wyszczerbionego uzębienia, którego przyczyną jest mniej lub bardziej świadomie zgrzytanie i zaciskanie zębów (np. podczas snu). Oprócz widocznego na pierwszy rzut oka wpływu na wygląd, negatywnymi skutkami zgrzytania lub zaciskania mogą być również okazjonalne, częste bądź nawet migrenowe bóle głowy. Najnowsze badania dowodzą, iż również wady postawy i asymetria ciała mają bezpośredni wpływ na ścieranie zębów, poprzez nieprawidłowe napięcie mięśni żucia.
Wszelkim tym dolegliwościom można zaradzić poprzez zastosowanie kompleksowej metody leczenia zgodnie z protokołem EFP, obejmującym wszystkie trzy aspekty, tj. estetykę, funkcje i posturę.
ESTETYKA
Osoby z tendencją do zgrzytania mają najczęściej krótkie zęby, z nierównymi brzegami, co często wiąże się również z ich nadwrażliwością (np. na ciepłe lub zimne napoje). W tym aspekcie najbardziej widocznym objawem jest zaburzenie estetyki zębów, które mogą przypominać wielkością zęby mleczne i mieć wygląd i długość niestosowną do wieku Pacjenta. Z czasem pojawia się tzw. „starczy” profil, z zauważalnym skróceniem dolnego odcinka twarzy (od nosa do brody).
FUNKCJA
Efekt starcia dotyczy zarówno zębów przednich (co może być zauważalne na pierwszy rzut oka podczas szerokiego uśmiechu), jak i zębów bocznych, które odpowiadają za funkcję żucia i rozdrabniania pokarmów. Kiedy ścierane zęby stają się krótkie i płaskie, wpływa to na pogorszenie mechanizmu żucia i trawienia w jamie ustnej. Mięśnie odpowiedzialne za rozdrabnianie pokarmów stają się nadmiernie spięte, gdyż żuchwa wykonując wiele małych ruchów zgrzytania pozostaje w stałym, nienaturalnym napięciu. Jest to przyczyną pojawiania się różnego rodzaju uciążliwych bólów (np. głowy), których pierwotne źródło trudno było wcześniej zdiagnozować. Ciało człowieka tworzy całość połączonych ze sobą struktur, a kiedy mięśnie żucia zaczynają się nadmiernie spinać, pociągają za sobą również nieprawidłowości funkcjonowania mięśni karku, pleców, a nawet miednicy.
POSTURA
Wady postury są najczęściej kojarzone ze skrzywionymi plecami i nienaturalną sylwetką. Wiele w tej kwestii może nam jednak powiedzieć wygląd twarzy i jej rysy. Badania wykazały wzajemny wpływ napięcia mięśni twarzy i szyi na wygląd sylwetki. Najczęściej napięcia mięśni powstają jednostronnie, co można potwierdzić w trakcie badanie postury pacjenta.


SKUTECZNE LECZENIE
Najskuteczniejszą odpowiedzią na wszystkie powyżej opisane dolegliwości jest całościowe leczenie rehabilitacyjno-stomatologiczne, zgodnie ze stworzonym przez włoskiego Profesora Camillo D’Arcangelo Protokołem EFP.
Do leczenia zgodnie z tą metodą kwalifikują się przede wszystkim Pacjenci z krótkimi, startymi zębami i powiązanymi z tym dolegliwościami bólowymi. Diagnozę i wynikający z niej plan leczenia każdego Pacjenta opiera się przede wszystkim na specjalistycznych zdjęciach stawów skroniowo-żuchwowych.
Prawidłowo zdiagnozowany Pacjent rozpoczyna pierwszy etap procesu leczenia od nałożenia na okres kilku tygodni specjalnych nakładek CDA fixed bites, które służą rozciągnięciu napiętych mięśni i przywróceniu funkcji żucia w jej optymalnej pozycji. Na tym etapie niezbędna jest regularna współpraca ze specjalnie wykwalifikowanym fizjoterapeutą – osteopatą, który dodatkowo pracuje nad relaksacją napiętych mięśni, co pozwala znacząco skrócić całkowity czas leczenia.
Odczuwane wcześniej dolegliwości bólowe ulegają znacznemu zmniejszeniu, a nawet całkowicie znikają już w trakcie tego wstępnego etapu leczenia. Na podstawie wykonywanych na każdym etapie zdjęć Pacjent sam może zaobserwować jak zmienia się jego sylwetka i rozluźniają się mięśnie. Zmiana sylwetki jest jednak tylko elementem dodatkowym do rehabilitacji stomatologicznej zębów.


Po okresie rehabilitacji fizjoterapeutycznej można bezpiecznie przystąpić do drugiego etapu, jakim jest odbudowa startych zębów przednich i bocznych. Wspólnie z Pacjentem omawiane są jego oczekiwania co do kształtu, koloru i wielkości nowo odbudowywanych zębów. W tym celu wykonywane są komputerowe symulacje przyszłego uśmiechu, aby Pacjent mógł sam zdecydować o swoim docelowym wyglądzie.
Do finalnej rekonstrukcji zębów stosuje się specjalną technikę addycyjną, polegającą na maksymalnym oszczędzaniu i niepiłowaniu i tak już startych zębów. Odbudowywanie ich do naturalnych kształtów wykonywane jest przy pomocy najwyższej jakości materiałów kompozytowych i ceramicznych dobranych indywidualnie do stosownych potrzeb Pacjenta. Stosuje się trzy rodzaje licówek – okluzyjne, które odtwarzają starte powierzchnie żujące zębów, podniebienne, które uzupełniają starte powierzchnie zębów górnych, jak również licówki przedsionkowe, które wydłużają starte zęby.
Twórca Protokołu EFP Prof. Camillo D’Arcangelo jest również twórcą materiału kompozytowego Enamel Function. Stosuje się go zarówno w trakcie początkowej rehabilitacji Pacjenta jak i do finalnej odbudowy addycyjnej. Podstawową zaletą tego kompozytu jest jego współczynnik ścieralności, który jest taki sam jak naturalne szkliwo zębów. Eliminuje więc ryzyko ponownego nierównomiernego ścierania zębów (jak mogło by to mieć miejsce przy zastosowaniu np. koron porcelanowych na wszystkich zębach).
Połączenie wszystkich wspomnianych elementów, czyli zwrócenie uwagi na funkcje, posturę i estetykę pozwala na osiągnięcie wyjątkowych efektów leczenia zębów. Dodatkową korzyścią wynikającą z zastosowania kompleksowego protokołu, jest trwałość efektów estetycznych oraz, co nie mniej ważne, stałe ustąpienie dolegliwości bólowych. Elementy te wpływają z kolei na zauważalna poprawę ogólnego samopoczucia Pacjenta.
Klinika BIANCO jest pierwszą placówką w Polsce, w której dr Joanna Chodorowska przeprowadza kompleksowy protokół leczenia Pacjentów wg. podejścia EFP.

