Proces ścierania się zębów jest długotrwały. Początkowo przebiega dyskretnie i najczęściej bezboleśnie, bo ścierane są zewnętrzne warstwy zęba, ale w momencie, gdy odsłonięta zostanie miazga zęba, to niestety pojawi się ból. Zazwyczaj jest tak silny, że nawet największy przeciwnik wizyt u stomatologa będzie ubiegał się o jak najszybsze przyjęcie go na fotel, bo tylko dentysta może go uśmierzyć. Miazga składa się głównie z nerwów i naczyń krwionośnych, więc dolegliwości bólowe są dotkliwe. Sygnałem alarmowym powinna być nadwrażliwość zębów na słodkie, kwaśne, zimne i gorące posiłki i napoje. Przyczyny starcia zębów są różne: zgrzytanie i zaciskanie zębów, niewłaściwe szczotkowanie, a także nierówne ustawienie zębów w jamie ustnej.
Jeżeli proces ścierania jest w początkowej fazie, to być może wystarczy zmienić nawyki żywieniowe. Wykluczenie z diety kwaśnych pokarmów i napojów oraz zwiększenie higieny w jamie ustnej będą dobrym początkiem. Należy też udać się do stomatologa, który postawi fachową diagnozę. Możliwe, że dentysta uzna zmianę diety za wystarczający środek zapobiegania narastaniu problemu. Nie powinniśmy zwlekać z wizytą, bo każdy problem jest indywidualny, a więc ważne jest odpowiednie dostosowanie doraźnych rozwiązań do każdego pacjenta. Dentysta, zbadawszy stan naszego uzębienia, będzie mógł prawidłowo zaplanować przyszłą terapię. W przypadku problemów pogłębionego starcia zębów konieczne może okazać się skomplikowane leczenie. Już na początku należy podkreślić, że jest to proces długotrwały, a często kontynuowany do końca życia pacjenta. Nie należy do najprzyjemniejszych, a efekty są uzależnione od zainwestowanych środków i indywidualnej charakterystyki problemu i zębów pacjenta.
Warto wspomnieć o tzw. EFP — pod tym skrótem kryją się angielskie pojęcia, które w tłumaczeniu polskim brzmią: estetyka, funkcje oraz postura. Procedura zabiegów zapewnia kompleksowe podejście do leczenia zębów pacjenta. Jest idealnym rozwiązaniem dla wszystkich tych, którzy zmagają się z problemami startych zębów, bo rozwiązuje nie tylko problemy estetyczne, ale korzystnie wpływa na stan uzębienia, co przekłada się na kondycję innych narządów i układów w ciele człowieka.
Postawienie diagnozy jest preludium do pierwszego etapu leczenia — nałożenia na okres kilku tygodni nakładek CDA fixed bites, które rozciągają napięte mięśnie i przywracają prawidłową pozycję żucia. Następnie przeprowadza się odbudowę startych zębów przednich i bocznych — stomatolog konsultuje na bieżąco z pacjentem kształt odbudowywanego uzębienia. Procedurę kończy się specjalną techniką addycyjną, która oszczędza starte zęby, wykluczając konieczność ich piłowania. Kształt i rodzaj użytych materiałów w odbudowie zęba jest wybierana na drodze konsultacji z pacjentem, a do ich stworzenia używa się wyłącznie materiałów najwyższej jakości.
Starte zęby można więc pewien sposób zregenerować, a także ograniczyć skutki ścierania zębów.