Ścieranie się zębów to dosyć powszechny problem. Pojawia się nie tylko u osób starszych. Na tę przypadłość coraz częściej skarżą się osoby młode, a nawet dzieci. Przyczyn tego zjawiska może być kilka. O ile proces ten postępuje wraz z wiekiem, nie ma dużego powodu do niepokoju – jest to zjawisko naturalne. Wystarczy odpowiednia higiena jamy ustnej, aby spowolnić proces ścierania. Jeżeli natomiast na przypadłość tę uskarżają się osoby młode, należy podjąć odpowiednie kroki mające na celu zniwelowanie skutków oraz zapobieganie im w przyszłości.
Najczęstszymi przyczynami przedwczesnego ścierania się zębów są: bruksizm (czyli zgrzytanie zębami), braki w uzębieniu, wady zgryzu oraz niewłaściwa pielęgnacja.
Przypadłość ta dotyka osoby w różnym wieku. Do zgrzytania dochodzi najczęściej w nocy, podczas snu. W wyniku zgrzytania dochodzi do poluzowania zębów, starcia oraz pękania szkliwa, a nawet chorób przyzębia. Skutkiem ubocznym nocnego zgrzytania mogą być problemy ze spaniem oraz bóle głowy. Bruksizm najczęściej jest wynikiem stresu lub wad zgryzu.
Brak zębów trzonowych odpowiedzialnych za miażdżenie pokarmu powoduje, że funkcję tę przejmują bardziej delikatne zęby przednie. Powoduje to nadmierne ścieranie się szkliwa.
Źle ustawione, rozchwiane lub wysunięte zęby powodują nadmierne zużywanie się jednych przy zmniejszonym lub całkowitym braku aktywności pozostałych. Nadmiernie forsowane zęby charakteryzują się większą ścieralnością szkliwa.
Używanie szczoteczki o zbyt twardym włosiu może prowadzić do nadmiernego ścierania się szkliwa. Bezpośrednią przyczyną może być też używanie past wybielających o zwiększonej ścierności lub spożywanie kwaśnych pokarmów.
Bez względu na przyczynę problemu nie należy bagatelizować. Starte zęby stają się nadwrażliwe na ciepło i zimno, dochodzi do podrażnienia miazgi, chorób przyzębia, migren, bólu karku i pleców, a nawet zniekształcenia zgryzu. O ile problem wynika z niewłaściwej pielęgnacji, zazwyczaj wystarczy zmienić szczoteczkę i pastę do zębów. Jeśli przyczyna tkwi w braku zębów lub ich niewłaściwym ułożeniu, leczenie startych zębów należy rozpocząć od wizyty u stomatologa. W przypadku bruksizmu na tle nerwowym konieczna może okazać się również wizyta u psychologa.
Nowoczesną i kompleksową metodą leczenia wyżej wymienionych dolegliwości jest metoda EFP. Jej nazwa wywodzi się od trzech słów: estetyka, funkcja, postura. Metoda ta zwraca uwagę zarówno na problem natury estetycznej, jak i rehabilitację pacjenta. Dzięki współpracy z fizjoterapeutą osteopatą zniwelowany zostaje ból związany z napięciem żuchwy, rozluźnieniu ulegają mięśnie oraz poprawia się kształt sylwetki pacjenta. Kolejno odbudowywane są starte zęby. Do tego celu wykorzystuje się technikę addycyjną, która pozwala na odbudowanie zęba bez konieczności jego dalszego piłowania. Do odbudowy zębów stosowane są tylko najwyższej jakości materiały, a kształt zębów dopasowywany jest indywidualnie do potrzeb pacjenta przy wykorzystaniu nowoczesnych technik komputerowej symulacji uśmiechu. Protokół EFP pozwala pacjentowi odzyskać nie tylko zęby, ale także lepsze samopoczucie oraz pewność siebie.