Implanty zębowe to rodzaj specjalistycznych protez, które zakłada się w celu uzupełnienia lub odbudowy braków w uzębieniu. Problem utraty zębów jest dość powszechnym następstwem zaniedbań chorób próchnicy. Najbardziej innowacyjnym i najtrwalszym rozwiązaniem jest wtedy wszczepienie implantu zębowego.
Ze względu na materiał, z którego wykonany jest implant, najpopularniejsze są wszczepy tytanowe i ceramiczne. Są to surowce dobrze tolerowane przez organizm i cechujące się wysoką wytrzymałością. Implanty mogą stanowić bazę dla protezy stałej lub wyjmowanej, dla mostu protetycznego lub koron zębowych. Implanty dzielą się na jedno- i dwufazowe. Jednofazowe wszczepiane są całościowo podczas jednej wizyty. Ma to szczególne znaczenia w przypadku ubytku w przednich zębach. Implanty dwufazowe polegają na zamocowaniu sztucznego korzenia w kości, a dopiero po wygojeniu rany mocuje się na nich koronę lub protezę. Protezy mocowane w ten sposób są stabilne, nie przesuwają się ani nie wypadają.
Zabieg zamocowania implantu odbywa się w znieczuleniu miejscowym, jedynie w skomplikowanych przypadkach konieczne jest poddanie pacjenta narkozie. Po wykluczeniu przeciwwskazań (np. ciąży, chorób przyzębia, nieustabilizowanej cukrzycy, wad stomatologicznych czy młodego wieku), wykonuje się panoramiczne zdjęcie RTG, aby ustalić ilość i jakość tkanki kostnej. Następnie w kości wywierca się otwór, w który wkręcany jest implant zębowy. Zrastanie się implantu z kością trwa do 6 miesięcy. Zazwyczaj po zabiegu występuje opuchlizna i ból, które pojawiają się wskutek ustępowania znieczulenia. Aby temu zapobiec, stosuje się leki przeciwbólowe. W rzadkich przypadkach pojawić się może stan zapalny lub infekcja objawiająca się gorączką, wystąpieniem ropy czy bólem gardła. Symptomów tych nie należy lekceważyć i trzeba niezwłocznie zasięgnąć porady lekarskiej.
Wszczepienie implantu zębowego jest bezpiecznym i mało inwazyjnym zabiegiem stomatologicznym. To również rozwiązanie optymalne z punktu widzenia zdrowia całej jamy ustnej. Wybór implantów zębowych zamiast tradycyjnego mostu protetycznego pozwala na oszczędzenie sąsiadującym zębom niepotrzebnego szlifowania. Dbanie o implanty nie jest trudne i poza standardową higieną jamy ustnej, poprzez szczotkowanie, zalecane jest, aby 2 razy w roku wyczyścić je w gabinecie stomatologicznym.
Implant zębowy to najnowocześniejsza i niezawodna metoda w uzupełnianiu braków w uzębieniu. Dzięki implantom nasze zęby znów będą spełniać swoją funkcję przy rozdrabnianiu pokarmu, a nasz uśmiech będzie kompletny i nie będzie powodem do wstydu.